Glas srednjoškolki za ravnopravnost

U susret 8. martu, Akademija ženskog liderstva organizovala je događaj pod nazivom “Svaki dan, 8. mart”. Jedan od ključnih panela bio je posvećen srednjoškolkama, mladim devojkama koje su kroz blokade i proteste poslednjih meseci pokazale koliko su svesne značaja borbe za ravnopravnost.

Na panelu su govorile Tamara Danilović iz Filološke gimnazije, Sofija Terzić iz Prve beogradske gimnazije i maturantkinja Teodora Sabljov iz Škole za dizajn “Bogdan Šuput” iz Novog Sada. Kroz razgovor sa novinarkom Katarinom Sremčević, podelile su svoja iskustva i viđenje značaja 8. marta.

Učesnice

Sofija je istakla da nikada nije prisustvovala predavanju o Danu žena u školi i da su najčešće informacije o njemu dobijale od majki, baka i bliskih rođaka. Složile su se da škole ne pridaju dovoljno značaja ovom datumu i da je potrebno više obrazovanja o ženskim pravima.

“Pokušavam da napravim neku promenu, pogotovo u svojoj školi. Ne kupujem poklone jer taj dan ne bi trebalo da bude previše materijalizovan i volela bih da se u budućnosti priključujem skupovima povodom Osmog marta” – Tamara

Panel sa srednjoškolkama

Posebno su se osvrnule na iskustva iz blokada, gde su ravnopravno sa svojim drugovima preuzimale sve zadatke. Tamara je govorila o rodno senzitivnom jeziku i izrazila stav da, iako titule treba da budu prilagođene ženskom rodu, neka zanimanja jednostavno ne zvuče prirodno u toj formi. Ovaj stav izazvao je diskusiju u publici, pokazujuci da je tema jezika i dalje važna i otvorena za raspravu.

Olga Svoboda

Teodora je podelila dramatično iskustvo kada je tokom blokade neodgovorni vozač pokušao da probije barikadu automobilom, a ona se svojim telom postavila ispred đaka i nastavnika, štiteći ih. Ova priča izazvala je veliki aplauz i potvrdu da hrabrost ne poznaje godine.

“Podela posla na blokadama je samo na osnovu toga ko je voljan da ustane i radi nešto, a ko nije” – Teodora

Teodora, Tamara i Sofija

Devojke su takođe kritikovale savremenu muziku i način na koji se u pesmama tretiraju žene, nazivajući ga ponižavajućim i neprihvatljivim. Istakle su da se zbog toga okreću starijim muzičkim generacijama, koje su u svojim pesmama imale više poštovanja i romantike.

“Ipak, kako je celo društvo bazirano na muškarcu, tako ove simboličke promene poput izgovaranja nekih reči mogu da doprinesu time što skreću pažnju na nas (žene)” – Sofija

Na kraju, sve učesnice su izrazile zahvalnost što su dobile priliku da govore o svojim iskustvima i da se njihov glas čuje. Ovaj panel pokazao je koliko su mlade devojke svesne problema s kojima se suočavaju i koliko su spremne da se bore za svoja prava.

Publika

Događaj “Svaki dan, 8. mart” pokazao je da mlade devojke i studentkinje ne samo da razumeju značaj borbe za ravnopravnost, već i aktivno oblikuju budućnost u kojoj žene zauzimaju ravnopravno mesto u društvu.

Projekat „Svi imaju reč – zajedno za rodnu ravnopravnost u školama“ sprovode Akademija ženskog liderstva i Medijski centar Beta, a podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“.